Moro pitkästä aikaa!
Helmi- ja maaliskuu ovat olleet varsin onnistuneita. Olen saavuttanut pieniä bonuksia hyvin tehdyistä töistä. Tärkeitä hiluja, kun tavoittelen 45 000 euron vuosituloja (nettona).
Helmikuun loppuun mennessä olin tienannut hyvin tarkkaan 40 000 euroa, ja tosiaan tilikautta on pari kuukautta jäljellä. Maalis-huhtikuu ovat yleensä huonoja kuukausia, joten pitää kyllä venyä hieman mikäli pyrin vielä viisi tonnia keräämään tuloja. Tuleva koronasulku aiheuttaa vähän harmaita hiuksia ja toivon todella, ettei se vesitä seuraavan parin kuukauden tulovirtoja.
Aloitan myös ihan aikuisten oikeat työt tässä lähiviikkoina! Työtarjous tuli sattumalta yritykseni puolesta työskennellessä. Laskentatoimen KTM:lle tämä työ on mielestäni ihan lottovoitto, joten tartuin ilomielin tarjoukseen. Haluaisin hehkuttaa vähän enemmänkin, mutten viitsi mennä liikaa yksityiskohtiin. Työ on kuitenkin juuri sitä mitä yrittämiseni jälkeen haluan tehdä työelämässä ja liittyy yrityksen talousasioihin. Työtehtävien ja palkan puolesta tämä on loistava ponnahduslauta isompiin saappaisiin tulevaisuudessa. Teen töitä osa-aikaisesti ja joustavasti, joten työ sopii erinomaisesti tämän yrittämisen oheen.
Asuntomarkkinoita seuraan aktiivisesti ja tein jokin aika sitten excelin, johon olen kirjoittanut ylös myynnissä olevia kohteita sijainneilta, jotka kiinnostavat minua. Hyvää hiljaista tietopankin rakentamista ja on hyödyllistä analysoida kohteiden hintoja, vuokria, remontteja ja muita puolia.
Tänä vuonna ei taida rahat riittää uuden kohteen ostoon, mutta toivottavasti mahdollisimman pian kuitenkin. Tai kyllähän sitä asuntoja saisi näilläkin rahoilla... Olen vain tullut omassa toiminnassani siihen tulokseen, että panostan hyvien sijaintien asuntoihin, jolloin se vaatii omaakin rahaa kohtuu paljon.
Työläinen palaa taas jahka on jotain kerrottavaa!
Kommentit
Lähetä kommentti